akt0107

18 maja br. uczniowie szkól podstawowych z Gniezna i szkoły z Karniszewa wzięli udział w 9 edycji Młodzieżowych Dni Historii. Tegoroczna edycja została pomyślana przez organizatorów jako gra miejska pod hasłem: „Właśnie tutaj mieszkał Mieszko”, której celem było  uatrakcyjnienie nauki historii oraz przybliżenie edukacji regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli Wielkopolski i Gniezna w okresie początków państwowości polskiej.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5b: Julia Siudzińska, Rafał Filipiak
i Dominik Goralczyk, którzy wyruszyli z Gimnazjum nr 1 na punkt startowy, na Wzgórze Zbarskie, czyli tam, gdzie znajduje się kościół św. Michała. Łącznie uczniowie odwiedzili pięć punktów trasy, biegnącej ulicami centrum Gniezna, na każdym wykonując określone zadania i wypełniając karty pracy. Gra rozpoczęta o godzinie 9:00, zakończyła się około godziny 13:00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej,
w Gnieźnie. Jej uczestnikom dopisywały zarówno humory, jak i słoneczna pogoda.

Po zliczeniu punktów przez Małgorzatę Stefańską (n-l historii w Gim. 1) i Annę Dziel (doradca metodyczny n-li historii i społ.) okazało się, że I miejsce przypadło w udziale szkole z Karniszewa, a nasi reprezentanci zajęli czwartą lokatę, czyli niewiele dzieliło ich od podium. Wszyscy uczestnicy gry zostali uhonorowani dyplomami i upominkami, a także ocenami celującymi z historii i społeczeństwa. Gratulujemy!

Warto wspomnieć, że w przyszłym roku przypada dziesięciolecie MDH i w związku
z tym nauczyciele historii już teraz zapraszają do udziału w jubileuszowej edycji. Warto znać bowiem korzenie naszej państwowości, szczególnie z tego względu, że jako mieszkańcy Gniezna i okolic wywodzimy się z samego piastowskiego gniazda.

Oprac. Katarzyna Winiarska - opiekunka grupy