Czyli krótka prezentacja postaci historycznych
i ich dokonań o doniosłym znaczeniu dla odzyskania niepodległości.

Jest to działanie realizowane na bieżąco PRZEZ UCZNIÓW w ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA.

Najlepsze prace:

Józef Piłsudski

Był jedną z największych postaci w tysiącletnich dziejach Polski. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości są niepodważalne.

Organizator polskiego czynu zbrojnego - legendarny komendant I Brygady Legionów, którą poprowadził ku Niepodległej, zwycięski wódz w wojnie 1920 r., główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej, wielkiej klasy polityk i mąż stanu.

Czyny i myśli Pierwszego Marszałka Polski wciąż dla wielu Jego potomnych stanowią wartość żywą, źródło siły, mądrości, patriotycznych postaw, wierności temu, co Polskę stanowi.

Roman Dmowski

Polski polityk, mąż stanu, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm.
Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu.  Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenia wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec).  Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego planów rozszerzenia granic drugiej RP zbyt daleko na wschód. Twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego. Zakładała ona wcielenie ziem do Polski oraz asymilację osób o pochodzeniu niepolskim.
Tak miało powstać państwo jednolite pod względem narodowości.

Ignacy Jan Paderewski

Polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk.
Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Wkrótce, od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP.

Paderewski otrzymał między innymi. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

ZOBACZ POSTACIE ZWIĄZANE Z NIEPODLEGŁOŚCIĄ - www