Czcionka

Wystawa w rocznicę I pobytu Jana Pawła II w Gnieźnie.

Uczniowie klas siódmych, 3.06.2024 r., wzięli udział w otwarciu wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, a zatytułowanej „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”.

Wystawa, umiejscowiona na Placu im. Prymasa Mikołaja Trąby (przed Katedrą), przedstawiała samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wierna rekonstrukcja papamobile, czyli pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Uczniowie chętnie skorzystali z możliwości wejścia do środka samochodu papieskiego.
Wystawa, zorganizowana z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, została poprzedzona projekcją krótkiego filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę" oraz prelekcją przedstawicieli IPN, którzy nakreślili uczestnikom pokazu przełomowe znaczenie papieskiej pielgrzymki dla ówczesnej Polski.
Była to ciekawa lekcja najnowszej historii naszej Ojczyzny, przekazana w niecodzienny sposób.

ZOBACZ FOTOGRAFIE - foto