Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
 
 
flaga
       
logo11
Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie

61 426 39 97

Polish English French Georgian German Hungarian Italian Japanese Russian Slovak Turkish Ukrainian
office office czytelnictwo eurowickore unicefko okemen bip
Rozmiar czcionki:

akt0094 2018

„W drodze do niepodległości”- wystawa zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 5 we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, uroczyście otwarta została 16 maja br., ale dla zwiedzających jest dostępna już od 14 - 25 maja 2018 r.

 W 2018 r. obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność. Możemy uczyć się, rzetelnie pracować, ale też trzeba nam zachować pamięć o czasach niewoli i czuwać, aby tej wolności nie utracić, bo jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. 

Wystawa, której ogólnopolskim inicjatorem były spółki Bank Pocztowy S.A. oraz PERN S.A., działające we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym
i Archiwum Akt Nowych, jest takim wyrazem naszego czuwania.

            Organizując wystawę i realizując szkolny, długofalowy, projekt „Nasza Niepodległa Ojczyzna”, włączyliśmy się tym samym w ogólnopolski projekt edukacyjny „Dla Niepodległej”, który jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Dodatkowo świętujemy także setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wystawa, organizowana w roku tak ważnego jubileuszu, ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.. Składa się z 30 plansz, które poprzez zdjęcia, skany dokumentów oraz opisy, prezentują trudną drogę Polaków do ukształtowania na nowo odzyskanej Ojczyzny i polskiej państwowości w początku lat 20. XX wieku.

Inauguracji wystawy towarzyszyła prezentacja działań projektowych, podejmowanych przez społeczność szkolną Piątki, ankieta dotycząca obejrzanej wystawy oraz część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem p. Katarzyny Winiarskiej, w formie krótkiego montażu słowno- muzycznego, w wykonaniu uczniów klas 6b, 7a i 7c Szkoły Podstawowej nr 5 oraz zespołu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej. 

  fotoZOBACZ FOTOGRAFIE...

l

O wystawie w medniach:

www     www     www     www     www     www     www

 

 

 

 

 

 

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button