Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


na lata 2021-2025

 

O programie:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Priorytet 3:
Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo). 

Dofinansowanie w kwocie: 15000,00

 

 

 

l

 

 

W roku 2017 SP nr 5 dołączyła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Jest programem wieloletnim na lata 2016-2020, uchwalonym przez Radę Ministrów, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze. (UCHWAŁA)

 

Koordynatorzy projektu:

  • Katarzyna Winiarska
  • Renata Nawrocka
  • Agnieszka Walczak

Na poniższej stronie będziemy na bieżąco aktualizowali informacje zawiązane z przebiegiem programu.

l

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Newsy - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Badanie PIRLS 2016


środa, 03 styczeń 2018
PIRLS 2016- międzynarodowe badanie biegłości czytania. Polscy czwartoklasiści zajęli 6 miejsce na świecie i 3 miejsce w Europie wśród 50 badanych krajów świata. Te wyniki stawiają polskich uczniów w światowej czołówce, ponieważ pokazują, że radzą sobie oni zarówno z tekstami literackimi, jak i użytkowymi. Duża w tym zasługa nauczycieli polonistów oraz bibliotek szkolnych i nauczycieli...(2678)
Czytaj więcej...

NPRCz- książki na półkach


sobota, 09 grudzień 2017
Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa już na półkach! Wszystkie książki, także angielskojęzyczne, trafiły na półki biblioteczne. Ich wpisywanie do ewidencji zakończyło się w pierwszych dniach grudnia, by zrobić mikołajkowy upominek naszym czytelnikom, którzy dopytywali się o to kiedy będą mogli w pełni korzystać z nowości. Nowości czekają! Wystarczy zajrzeć do biblioteki ...(3204)
Czytaj więcej...

Międzyszkolna impreza czytelnicza


wtorek, 28 listopad 2017
DETEKTYWISTYCZNYM TROPEM LASSEGO I MAI - Międzyszkolna impreza czytelnicza. We wtorek (28 listopada) uczniowie 4 klas szkół podstawowych, spotkali się w naszej bibliotece aby wziąć udział w zabawie detektywistycznej. Imprezę czytelniczą przygotował zespół nauczycieli bibliotekarzy. Inspiracją całego przedsięwzięcia była seria książek "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Uczniowie w...(3240)
Czytaj więcej...

Działo się w bibliotece...


środa, 01 listopad 2017
Działo się w bibliotece, w październiku ... Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Dla zaakcentowania roli biblioteki w szkole prowadzone były różne działania, skierowane głównie do najmłodszych czytelników. Uczniowie klas młodszych wykonywali „Laurki dla biblioteki” i odgadywali zagadki, dotyczące bohaterów bajek. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością przy pisaniu życzeń oraz z...(3395)
Czytaj więcej...

Konkursy biblioteczne


wtorek, 17 październik 2017
Konkursy biblioteczne: „Człowiek z książką” zapraszamy do udziału w konkursach wszystkich czytelników (czytających dużo lub tylko czasami) 1. Szkolny konkurs fotograficzny „Człowiek z książką”, dla klas 4-7. Uczniowie biorą udział w konkursie za zgodą rodziców; przestrzegają zasad dbałości o wizerunek osoby przedstawianej (zgoda na upublicznianie) na zdjęciu. Konkurs polega na wykonan...(3138)
Czytaj więcej...

Książki z NPRCz


niedziela, 08 październik 2017
NPRCz nabiera stopniowo rozpędu w naszej szkole... Jak już informowałyśmy, zamówione książki dotarły do biblioteki w czasie wakacji. A teraz, po uporaniu się z pracochłonnym wydawaniem darmowych podręczników, nadszedł czas by rozpakować kartony z przesyłką. Przed nami mnóstwo pracy. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, czy zgadza się z zamówieniem, a następnie ostemplować i wprowadzić...(3128)
Czytaj więcej...

Czytanie wszystkimi zmysłami


środa, 04 październik 2017
Festiwal literatury dla dzieci 4 października br. nauczyciele bibliotekarze wzięli udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci, który od 3 do 7 października po raz pierwszy zagościł w Poznaniu! Udali się tam po to, by na bieżąco śledzić co współczesna literatura ma najlepszego do zaoferowania najmłodszym czytelnikom. Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcon...(2860)
Czytaj więcej...

Dzień Głośnego Czytania


piątek, 29 wrzesień 2017
29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Wiadomo, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię... Dlatego nasza biblioteka włączyła się w obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Warto wspomnieć, że święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data 29 września to dzień urodzin ...(3256)
Czytaj więcej...

"Jak nie czytam, jak czytam"


środa, 07 czerwiec 2017
Ogólnopolska akcja promująca czytanie "Jak nie czytam, jak czytam". 6 czerwca nasza społeczność szkolna włączyła się w w/w akcję, która została podzielona na dwie części. Najpierw dzieci ze świetlicy szkolnej rysowały kredą postacie z bajek, pisały tytuły ulubionych książek oraz hasła dotyczące czytelnictwa. Pojawiły się następujące wpisy: "Lubię czytać", "Czytam, bo lubię", "Czytelni...(3737)
Czytaj więcej...

BAJKOWY ZWIERZYNIEC


niedziela, 04 czerwiec 2017
Czytamy bajki Ignacego Krasickiego W środowe przedpołudnie, 31 maja br., uczniowie klas czwartych z ośmiu szkół podstawowych wzięli udział w zajęciach literacko-sportowych BAJKOWY ZWIERZYNIEC IGNACEGO KRASICKIEGO. Dzieci zaprezentowały m. in., wcześniej przygotowaną, inscenizację wybranej bajki i wykonały do niej ilustrację, wykazywały się znajomością treści bajek, uzupełniając braki ...(3754)
Czytaj więcej...

Certyfikat „Zaczytana Szkoła”


niedziela, 21 maj 2017
SP 5 z certyfikatem „Zaczytana Szkoła” Biblioteka szkolna wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Zaczytana Szkoła”, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, uzyskując certyfikat. Wypełnianie założeń konkursowych trwało od 7 listopada 2016 r. do 7 maja 2017 r. i polegało na wykonaniu 10 zadań przesłanych przez organizatora. Całość działań miała na celu rozwijanie...(4388)
Czytaj więcej...

Nasza gazetka


wtorek, 25 kwiecień 2017
Na naszej gazetce, dotyczącej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, obok haseł zachęcających do czytania, znalazło się także miejsce na zamieszczenie listy proponowanych przez uczniów książek, które zostaną zakupione. Poza zbieraniem propozycji czytelniczych, biblioteka prowadziła też w kwietniu akcję "uwalniania", dzielenia się książkami poprzez półkę bookcrossingową. Uczniowie w...(3154)
Czytaj więcej...

Konsultacje do NPRCz


wtorek, 11 kwiecień 2017
(3463)
Czytaj więcej...

Zachęta do czytania...


środa, 29 marzec 2017
…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego ...(3513)
Czytaj więcej...