hist1

Nasza szkoła należy do najstarszych w GNIEŹNIE.

Nie sposób przedstawić szczegółowo jej historii od momentu powstania. Zdołano ustalić, że parterowy budynek miesczący się przy kościele garnizonowym należał w końcu XIX wieku do kościoła i zbudowany był z przeznaczeniem na szkółkę parafialną.
Budynek drugi dwupiętrowy został wybudowany przed I wojną światową, prawdopodobnie w 1912 roku. W okresie międzywojennym mieściła się tu szkoła niemiecka.

Od 1945 r. po wyzwoleniu Gniezna, szkoła otrzymała nr 5.
W roku 1949/50 patronat nad szkołą objęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Była to wówczas szkoła bez rejonizacji i pierwsza w Gnieźnie szkoła świecka.

W roku 1984/85 ogłoszono plebiscyt na kandydata na patrona szkoły.
Spośród wielu, zaprezentowanych przez samorządy klasowe sylwetek wielkich Polaków, młodzież wybrała Arkadego FIEDLERA. Właśnie jego uczniowie szkoły uznali za wzór do naśladowania.
Równocześnie z przygotowaniem uroczystości nadania szkole imienia przeprowadzono pracę wychowawczą związaną ze zdobyciem sztandaru. W konkursie zwyciężył projekt pani Jadwigi Błaszczyk. Sztandar wykonała Pracownia Haftu Artystycznego D. Rynkowskiej w Poznaniu.
Hymn szkoły napisała Krystyna Elantkowska a muzykę skomponowała Magdalena Górniak.

Uroczyste nadanie szkole imienia Arkadego Fiedlera odbyło się w roku 1997.

hist2